MENU
Ara
EN
MAKALE

Blockchain Tabanlı Oyunlar

#Yapay Zeka
#Oyun
01 Nisan 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Blockchain Tabanlı Oyunlar


Blockchain tabanlı oyunlar normal oyunlardan çok da farklı değildir. Blockchain oyunların diğer oyunlardan en önemli farkı ise oyun için itemler kullanılmasıdır. Bu da kullanılan ERC-721 token’lerdir. Oyuncuların oyun içerisinde sahip olduğu itemler birer ERC-721 token olarak blockchain üzerinde yer alır. Peki blockchain oyunlar nelerdir?


“Blockchain oyunlar nedir? sorusu oldukça merak edilen sorulardan birisidir. Bu oyun türünde oyuncular, oyundaki hesaplarına bağlı olmadan da itemlerin gerçek sahibidir ve bu itemleri istedikleri gibi alabilir, satabilirler hatta başkalarına gönderebilirler. Her kullanıcı ERC-20 gibi tokenlere kıyasla birer eşsiz kullanıcı olarak bilinir. Bu sebeple, küçük birimlere bölünemez. Ayrıca isteğe bağlı alınıp satılamaz. Bunun yanı sıra kullanıcıların (ERC-721 token), oyun içindeki itemlerinin değerinin nadirliği ve işlevi gibi çeşitli unsurlar belirler. Bu yazımızda; blockchain oyunlar nelerdir, blockchain oyunlar nedir, axie infinity ve metaverse oyunları gibi konuları ele alacağız.


Blockchain Tabanlı Oyunlar Nedir? Nasıl Oynanır?


Bir blockchain oyunu oynamak için öncelikle sanal bir cüzdanınız olması gerekir. Bu cüzdan ile oyunlara bağlanabilir ve hızlı üyelik seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz. Ayrıca sanal cüzdan ile oyunda kazandığınız kripto para veya NFT’leri biriktirebilirsiniz. Bunun yanı sıra her platform ile uyumlu çalışan sanal cüzdan uygulaması MetaMask’tir.


Oyun içi itemler OpenSea gibi blockchain tabanlı dijital pazar alanlarında da satılabilir. Blockchain tabanlı oyunları oynamak için tek ihtiyacınız olan şey dapp’ler ile kullanabileceğiniz MetaMask gibi bir kripto para cüzdanınızın olmasıdır. Blockchain oyunlarını da diğer oyunlar gibi oynayabilirsiniz. Bunun yanı sıra itemlerinizin çoğu blockchain üzerinde bulunur ve bazı işlemleri cüzdanınız ile onaylamanız gerekir. Blockchain tabanlı oyunların listesi ise aşağıdaki gibidir:


1. Crypto Dynasty (EOS)- EOS- Rol yapma oyunu- Android & iOS

2. Axie Infinity- Ethereum- Rol yapma oyunu- Android, iOS, Windows & macOS

3. CryptoDozer- Ethereum- Eğlence salonu oyunu- Web

4. My Crypto Heroes- Ethereum- Rol yapma oyunu- Web

5. EOS Racing- EOS- Yarış oyunu- Web

6. CryptoKitties- Ethereum- Rol yapma oyunu- Web

7. Blockchain Cuties Universe- Ethereum- EOS, TRON & NEO- Rol yapma oyunu- Web

8. Gods Unchained- Ethereum- Kart oyunu- Masaüstü

9. ZED RUN- Ethereum- Dijital at yarışı oyunu- Web

10. Crypto Dynasty (ETH)- Ethereum- Rol yapma oyunu- Android & iOS

11. Sorare- Ethereum- Futbol oyunu- Web


En Popüler Blockchain Tabanlı Oyunlar


1- CryptoKitties

Dünyada blok zinciri teknolojisi ile geliştirilen ilk geniş kapsamlı oyun CryptoKitties’dir. Oyunun amacı belirli genetik kodlar ile yeni sanal kediler yetiştirmektir.


2- Cryptopop

Cryptopop oyunu, yarım milyon kullanıcıya sahip bir oyundur. Ayrıca oyun, tarz olarak Candy Crush ile benzerdir. Bu nedenle çok sevilen oyunların başında yer alır. En önemli farkı ise oynadıkça Ethereum kazanıyor olmanız.


3- Gods Unchained

Temel amacı rakipler ile savaşmak ve onları saf dışı bırakmak olan bir oyundur. Oyundaki maddi değeri olan unsurlar kart şeklinde tasarlanan NFT’lerdir. Ayrıca bu oyunun hem paralı hem de ücretsiz sürümü mevcut.


4- Blankos Block Party

Bu oyundaki temel amaç yeni bir dünya inşa etmektir. Bunun için de Blankosları toplamak gerekir. Ayrıca oyun ücretsizdir.


5- Axie Infinity

Blockchain oyunları arasında en değerli olan Axie Infinity oyunudur. Bu oyun, şu an dünyada tam zamanlı olarak oynanıp para kazanabileceğiniz bir oyundur.

Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun