MENU
Ara
EN
MAKALE

Bilgisayar Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

#Siber Güvenlik
#Donanım
02 Eylül 2022
15 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Bilgisayar Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler


Teknoloji çağında olmamız sebebiyle, teknolojik aletlerin ve özellikle bilgisayarların hayatımızdaki yeri oldukça önemli halde. Hayatımızda onlardan biri eksildiğinde bile işlerimizde büyük aksaklık ve zorluklar yaşayabiliyoruz. Bu sebeple, bilgisayar sağlığı için yapılması gerekenleri ve bilgisayarınızın ömrünü nasıl uzatabileceğiniz ile ilgili bazı maddeler hazırladık.


Bilgisayar Ömrü Nasıl Uzatılır?


Bilgisayar ömrü uzatmak için yapılabilecek şeyleri donanımsal ve yazılımsal olarak ayırabiliriz.


Donanımsal olarak; fanların belli bir süre içinde temizlenmesi, termal macunun yenilenmesi, cihaza genel bakım yapılması gibi öneriler verilebilir.


Bu temizliği ne kadar süre içerisinde yapacağınız ise, kullanım sıklığınız ve kullandığınız ortama göre değişiklik gösterebilir. Önerilen, her 6 ayda bir bilgisayarın genel bakımı yapılmasıdır ve bilgisayar ömrünü uzatan en önemli etkendir.


Yazılımsal olarak ise; işletim sisteminin güncel olması, donanım sürücülerinin eksiksiz olarak kurulması ve güncel tutulması, işletim sisteminin önerdiği virüs programının kullanılması gibi şeyler yapılabilir.


Ek olarak; HTTPS uzantısı içermeyen web sitelerine giriş yapmayarak, güvenilirliğinden emin olmadığınız içerikleri indirmeyerek de bilgisayarınızı virüslere karşı korumuş olursunuz.


Bilgisayarın Ömrü Kaç Yıldır?


Bilgisayar ömrü, ürünün kalitesine ve kullanım şekline göre değişiklik gösterse de ortalama 6-8 yılı yeterli kabul edebiliriz.


Standart bir kullanıcının bilgisayarı, çok uzun yıllar hayatta kalabilir ancak birkaç yıldan sonra kullanıma dayalı olarak performans kaybı yaşatabilir.


Bu performans kaybını en aza indirmek ve bilgisayarın ömrünü uzatmak için uyulması gereken bazı kurallar var.


En basit hâliyle, bilgisayarın çok fazla ısınmamasını sağlamak, optimal sıcaklık değerlerinde kullanmaya özen göstermek var. Bilgisayar donanımları, yapıları gereği belli bir sıcaklığa ulaştıklarında otomatik olarak kendilerini durdururlar. Ancak bu sıcaklıklara sık sık ulaşmak, donanımın sağlığını tehlikeye atabilir.


Donanımları yüksek sıcaklıktan, nemden, sudan uzak tutmak en önemli kural. Bu kurallara uyduğunuzda, bilgisayarın ömrünü uzatabilirsiniz.

Paylaş

Diğer Makaleler