MENU
Ara
EN
MAKALE

Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Nedir?

#Digital Transformation
#Sanallaştırma
01 Ocak 2022
15 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Nedir?


Sanal gerçeklikten farklı olarak artırılmış gerçeklik gözlüğü, giyilebilir bir teknolojidir. AR gözlükleri veya AR kulaklıklarına ek olarak telefonlarda, projektörlerde ve PC'lerde test edilmekte ve uygulanmaktadır. Artırılmış gerçeklik; öncelikle giyilebilir cam bir cihaz, başa takılan bir donanım veya akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla deneyimlenebilmektedir. Artırılmış gerçeklik, dijital içeriği gerçek dünyanın üzerine yerleştirir. Bu nedenle AR, kullanıcının gerçek dünyadaki deneyimini değiştirmek yerine geliştirir. AR, yalnızca donanıma değil, aynı zamanda kullanıcı dostu yazılımlar için geliştiricilerle birlikte çalışmakta olan büyük teknoloji devlerinin yatırımlarının desteğine sahiptir.


AR Gözlükleri ve Çeşitleri

• Heads Up Ekranları veya HUD'lar

Verileri kullanıcı ekranına sunan şeffaf bir teknolojidir, bu nedenle kullanıcının normal bakış açılarından farklı bir yere bakmasına gerek yoktur. Aynı ekrandan 360 görüntü elde edebilir. Görüntülenen ek veriler rotalar, konum, planlar, kara noktalar, diğer cihaz kullanıcılarıyla sohbetler ve hatta 3D görüntüler ve videolar olabilir.


• Holografik Görüntüler


Bu teknolojiye dayalı Artırılmış Gerçeklik gözlükleri, kullanıcıya karma gerçeklik deneyimi sunmak için kullanıcının bulunduğu gerçek dünya üzerine yerleştirilmiş 3 boyutlu hologramları görüntüler. Hologram görüntüsü, ışık kırınımı teknikleri kullanılarak oluşturulur.


• Akıllı Gözlükler


AR akıllı gözlükler, kullanıcının gerçek dünyasındaki bilgisayar tarafından oluşturulan veya dijital bilgileri üst üste bindirerek, kullanıcının gerçek dünya sahnelerine, ideal olarak 3D görüntüler ve animasyonlar ve videolar gibi bilgiler gibi ekstra bilgiler ekleyen giyilebilir bilgisayar özellikli gözlüklerdir. Bilgisayarlardan, akıllı telefonlardan veya diğer cihazlardan bilgi alabilir ve WiFi, Bluetooth ve GPS'i destekleyebilir. Google akıllı gözlükleri bu modele en ideal örnektir.


AR Gözlükleri ve VR Gözlükleri Arasındaki Fark Nedir?

Sanal gerçeklik (VR) gözlükleri ile AR gözlükleri arasındaki temel fark, gerçekliğin değişme derecesidir. AR gözlükleri gerçek dünya hakkında bilgi verirken, VR tamamen farklı bir gerçekliği simüle eder. Bu nedenle, VR giderek daha fazla sürükleyici ekipman kullanma eğilimindedir. Genel olarak donanım, kullanıcının işitsel duyularını harekete geçirmek için hoparlörler içerir; bazı durumlarda, donanım, dokunsal (dokunma) uyarımı sağlayabilen vücut kaplamalarını da içerebilir. VR'nin amacı, kullanıcının başka bir yerde olduğu izlenimini vermektir. AR teknolojisinin VR'ye göre avantajı, kullanıcının ek bilgilerin avantajıyla çalışmasına, oynamasına ve çevrelerindeki dünyayla olduğu gibi etkileşime girmesine izin vermesidir. Şirketler için, AR gözlüklerinin eğitimde ve uzaktan işbirliğinde kullanılması, coğrafi olarak farklı olan çalışanları birbirine bağlamaya yardımcı olmaktadır.Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun