MENU
Ara
EN
MAKALE

Android Telefonlarda Virüs Nasıl Temizlenir?

#Siber Güvenlik
01 Ağustos 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Android Telefonlarda Virüs Nasıl Temizlenir?


Android telefonlar hayatımızda önemli bir konuma sahiptir. Kullandığımız pratik uygulamaların yanı sıra akıllı telefonlar, farkında olmadan zararlı uygulama ve siteleri de kullanmamıza neden olabilmektedir. Özellikle Android telefonlarda, telefona indirilen bir uygulamaya verilen yetkiler sonucunda kişisel bilgilerin sızdırılma tehlikesi söz konusudur. Telefonda virüs olup olmadığını nasıl anlarız ve telefonu sıfırlamak virüsleri siler mi konuları bu noktada en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu yazımızda, “Android telefona virüs bulaşır mı ve en iyi mobil anti-virüs programları nelerdir?” gibi konuları ele alacağız.


Telefonda Virüs Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?


Telefonda virüs olup olmadığını anlayabileceğiniz bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler aşağıdaki gibidir:


1. Pop-up reklamların çıkması

2. Telefonun aşırı yavaşlaması

3. Aşırı veri kullanılması

4. Uygulamaların çökmeye başlaması

5. İstenmeyen widget'lar

6. Şarjın çok daha hızlı azalması

7. Rehberdeki kişilere istenmeyen mesajlar gönderilmesi

8. Telefonun çok fazla ısınması


Yukarıdaki kriterler, telefona virüs bulaştığı nasıl anlaşılır sorusunu soran bir kişinin kontrol etmesi gereken kriterlerdir. Bu değişikliklerden en az iki tanesini yaşıyorsanız mutlaka virüsten koruma yazılımı kullanmanız gerekir.


Telefonu Sıfırlamak Virüsleri Siler mi?


Telefonu sıfırlamak virüsleri silmemekle birlikte verilerinizi de kaybetmenize neden olur. Genellikle telefonu sıfırladıktan sonra dosyaları geri yükleme işlemi sonucunda da yine virüsü telefonunuza yüklemiş olursunuz. Bu nedenle telefonu sıfırlamak virüsü silmek için bir çözüm olarak kabul edilmez.


Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir? Antivirüs Programları


Telefonunuza bulaşan virüs, bir süre sonra kendisini belirli kriterler ile belli eder. Bu yüzden de önemli olan virüsü tespit etmenin yanı sıra temizlemektir.


Telefonuna virüs bulaştığını fark eden kullanıcılar, çok fazla telaş yapabilir. Kullanıcılar, normal olarak özellikle bilgilerinin başkasının eline geçeceğinden endişelenmektedir. Bu tür durumlar ile karşılaşan android kullanıcıları, sakin bir şekilde virüsten kurtulma yöntemlerini denemeye başlamalıdır.


Kullanıcılar, telefonlarına bulaşan virüsleri birçok yöntemle kolayca temizleyebilir. Bunun için etkili antivürüs programları mevcuttur. En etkili antivürüs programları ise aşağıdaki gibidir:


Avast Mobile Security


Avast, 2016'da AVG'yi satın alması ile daha da iyi bir etkiye sahip oldu.


Avira Antivirus Security 2018


Avira Antivirus Security 2018'in kapsamlı tarama motoru, özel anti-fidye yazılımının her ay milyonlarca fidye saldırısını algıladığını iddia ediyor.


Bitdefender Antivirus Free


Bitdefender'ın antivirüs motoru, piyasadaki en isabetli ve güvenilir motorlardan biridir. Normalde bu seviyede bir güvenlik için ücret ödemeniz gerekir. Bitdefender Antivirus Free ile bu üst düzey korumaya ücretsiz sahip olabilirsiniz.


Norton Security and Antivirus


Symantec'in Norton yazılımı, en çok Windows'ta tanınmaktadır. Mobil uyumlu Norton Security and Antivirus, sizi virüslerden korumak için oldukça etkili bir uygulamadır.


Telefonda Virüs Taraması Nasıl Yapılır?


Telefonda virüs taraması nasıl yapılır konusu da merak edilen konulardan birisidir. Cep telefonunuzda virüs olduğundan şüphe duyuyorsanız yukarıdaki kriterleri değerlendirerek cevaba ulaşmanız mümkündür.


Telefonumda virüs var mı sorusunu sormaya başladıysanız ilk olarak telefonunuza güvenilir bir virüs tarama programı indirin. Google Play’da çok sayıda virüs tarama programı mevcut. Virüs tarama programını çalıştırıp kolaylıkla cihazınızda casus yazılım olup olmadığını tespit etmeniz mümkündür.Paylaş

Diğer Makaleler