MENU
Ara
EN
MAKALE

Akıllı Şehir Teknolojisi

#Yapay Zeka
#Robotik Süreç Otomasyonu
+1
01 Şubat 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

2022 Akıllı Şehir Teknolojileri


Son dönemlerde kentsel planlamalar ve devletlerin farklı çözümleri ile çeşitli yenilikler ortaya çıkmıştır. Bunlardan birisi de akıllı şehirlerdir. Peki Akıllı şehir nedir? Kısacası, varlık ve kaynakları verimli bir şekilde yöneterek, kullanılan bilgileri doğru edinmek için farklı şekillerde elektronik veri toplama sensörleri olan şehirler için akıllı şehir ifadesi kullanılmaktadır. Peki dünyadaki akıllı şehirler hangileridir? Akıllı şehir mimarisi nasıl olmalıdır?

Akıllı şehirlere katkıda bulunabilecek birçok potansiyel etken bulunmaktadır. Bu yazımızda tüm bu sorunları çözebilmek için “akıllı şehir nedir, dünyadaki akıllı şehirler ve akıllı şehir mimarisi” konularını ele alacağız.


Akıllı Şehir Teknolojisi Nedir?


Akıllı şehir nedir sorusunu merak edenler için; bu şehirler, çevreye uyumlu fiziksel, dijital, modern ve sürdürülebilir bir geleceğe sahiptirler. Ayrıca, ileri yaşamsal teknolojiler ile desteklenmiş şehirler olarak da bilinir.


Akıllı şehirlerin ortaya çıkması çok eski tarihlere dayanmaktadır. Ek olarak, 18. yüzyılda sanayi devrimiyle şehirleşme süreci hız kazandı. Kısacası günümüzde nüfus artış hızının artması ile planlama, yönetim, güvenlik, ulaşım ve düzenleme gibi alanlarda çeşitli sorunların artmasına neden olmuştur. Bunun sonucunda şehirlerin geleceğe yönelik tasarıma sahip olması zorunlu hale geldi. Ayrıca, akıllı çözümlerin gerekliliği ortaya çıkmış ve insanların yaşam kalitesinin arttırılması zorunluluğu da doğmuştur.


Dünya'daki Akıllı Şehir Projeleri ve Örnekleri


Dünyadaki akıllı şehirler şu şekildedir:


1. Londra

Dünyadaki akıllı şehirlerden birisi Londra'dır. Ayrıca, Londra, dünyanın tüm şehirlerinden daha fazla girişimciye ve programcıya ev sahipliği yapan şehirdir. 2017'den bu yana en üst sırada yer alarak başarılı bir performans sergilemektedir. Buna ek olarak, herhangi bir vatandaşın web üzerinden erişebileceği, inşaat izinlerinin ve farklı aşamalarının gerçek zamanlı olarak yönetimine yönelik ortak bir proje olan London Development Database (LDD) gibi çeşitli girişimleri vardı.


2. New York

New York, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden bazılarını bünyesinde barındırır. Ayrıca, akıllı teknolojilerdeki durmak bilmeyen ilerlemeler nedeniyle ilk 10 Akıllı Şehir arasında yer almaktadır.

LinkNYC ağı, şehir hizmetleri hakkında bilgi almak için telefon kulübelerini hızlandırdı. Ek olarak, ücretsiz Wi-Fi erişim noktalarıyla değiştiren teknolojiye daha eşitlikçi erişime de yardımcı olur.


3. Paris

Paris, Londra ile Avrupa'nın finans başkentlerinden biridir. Buna ek olarak Paris, dünyanın dört bir yanında en çok merak uyandıran şehirlerden biridir. Ayrıca, Paris, insanların ulaşımını ve akışını optimize etmeyi amaçlayan bir IoT altyapısının geliştirilmesini desteklemekte.


4. Tokyo

Tokyo’nun akıllı şehre dönüşmesi, 2020 Olimpiyatları tarafından da desteklenmiştir. Ayrıca, Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi, 2025 yılına kadar 27 milyon akıllı sayaç kurmayı planlıyor. Bu akıllı sayaçların tüm şehri sarması tartışma konuları arasında.

Akıllı Şehir Teknolojileri Sürdürülebilir Midir?

Akıllı şehir mimarisi şehirlerin projelerine göre farklılık göstermektedir. Bu şehirlerin ortak amacı, hayat standartlarını yükseltmektir. Buna ek olarak, şehrin marka değerini artırmak ve yaşam kalitesinin daha da üst seviyeye çıkmasını istemektir. Günümüzde, uygulamak için binlerce akıllı şehir projesi var. Bu şehirlerin bir kısmı mevcut kurulu olan düzeni akıllı hale dönüştürmeye çalışır.Paylaş

İçerikle İlgili Çözüm ve Hizmetler

En yeni teknolojik ürünleri en hızlı ve en ucuz maliyetler ve finansal çözümler ile iş ortaklarımıza ve müşterilerimize sunuyoruz.

Arena Galaxy

Arena Galaxy, ihtiyaçlara en iyi yanıtı verecek şekilde oluşturulan demo merkezi ile iş ortaklarını farklı bir deneyime davet ediyor
Çözümü İnceleyin

Diğer Makaleler