MENU
Ara
EN

Trendler

Daha fazlası için kaydır

Büyük Veri (Big Data)

Big data, Türkçe karşılığı ile büyük veri, teknoloji alanındaki en popüler kavramlardan biridir. Büyük veri, astronomi ve genetik alanında ortaya atılmış bir terimdir. Ancak internet ile beraber farklı bir boyut kazanmıştır. Veri kelimesinden kastedilen; araştırmalardan, gözlemlerden, internetten, sosyal medyadan, sensörlerden vb. çok farklı ortamlardan elde edilen genel bir terimi ifade etmektedir.

#Donanım
#Veri Merkezi
+1
13 Ağustos 2021
5 dk
MAKALE

Dell Technologies VxRail Cluster’a Disk Eklemek ve Kapasite Artırımı

Veri günden güne büyüyen bir canlı. Mevcut sistemimizdeki veri çok hızlı büyümeye başlıyor ve bunun sonucunda kapasite arttırımı yapmamız gerekiyor. 
İçeriği İnceleyin

Oyun Sektöründe Yapay Zeka

Oyun sektöründe yapay zekanın en net görüldüğü zamanlar 1992 yılıdır. 1992 yılında Wolfenstein isimli oyun ile sektöre soru işaretleriyle gelen yapay zeka, kullanıcılar için yarattığı alternatif dünya nedeniyle kullanıcıların beğenisini kazanmıştır. Oyun sektöründe yapay zeka getirdiği inovatif içeriklerle birçok meslek dalının kurulmasına, bilgisayar, oyun sektörünün gelişmesine vesile olmuştur.

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)

Robotik otomasyon elektronik ve mekaniğin birleşmesiyle oluşan bir üretim şeklidir. Robotik otomasyon 1970’li yıllarda endüstride yaşanan devrimle birlikte yaygınlaşarak üretim sektörünün içine girmiştir.

Yapay Zeka

Yapay zeka günlük hayatta yapılan temel hesapları, işleri kodlama yoluyla öğrenen, bağlı bulunduğu makineyi buna göre yönlendiren bir kodlama silsilesidir. Yapay zeka insan vücudundaki beyne tekabül etmektedir. Beynimiz içeriden ve dışarıdan gelen bilgiyi işleyip bilinç yoluyla bizi yönlendirirken; yapay zeka da bir benzer işlevi gösterir. Yapay zeka bir makineyi (bilgisayar, otomasyon) yapılış amacına göre hareket ettiren güçtür.

#İletişim Teknolojileri
#Yapay Zeka
+1
01 Aralık 2021
3 dk
MAKALE

Global AI Hub ve Teknoloji ile Üretelim Platformu Başarı Hikayesi

İçeriği İnceleyin
#Yapay Zeka
#Veri Merkezi
+2
09 Ağustos 2021
7 dk
MAKALE

Dell Techologies Powerstore Yönetim Arayüzü

İçeriği İnceleyin

Sürdürülebilir Enerji

Yenilenebilir veya sürdürülebilir enerji, doğada sürekli kendini yenileyebilen kaynaklardan elde edilen enerjidir. Bu kaynaklar zamanda tükenip kaybolmaz, yenilenebilir kaynakları ifade eder. Bundan dolayı da petrol, kömür ve doğalgaz gibi yenilenemeyen kaynaklardan farklıdırlar.

Nesnelerin İnterneti (IoT)

IOT olarak ifade edilen “nesnelerin interneti”, son yıllarda hayatımıza giren ve oldukça yaygınlaşan bir kavram. Genel ifadesiyle birden fazla akıllı cihazın birbiri ile etkileşime girebilmesidir. Nesnelerin interneti söz konusu olduğunda insan gücüne ihtiyaç duyulmadan veri aktarımı yapabilen cihazlar akla geliyor.

5G vs WiFi6

Son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri de 5G teknolojisidir. 5G, kablosuz internetin çok daha hızlı hali olarak özetlenebilmektedir. Çoğunluğun kullanımına bağlı olarak gelişen mobil teknoloji, günümüzde bu kavramı desteklemektedir. Yaygın şekilde kullanılan akıllı cihazlar ve günden güne artan ihtiyaçlar, internet çözümleri sunan teknolojilerin de gelişmesine destek olmaktadır.

#Donanım
#Wifi 6
10 Mayıs 2021
3 dk
MAKALE

Huawei ile Multi-Gigabit Hızlara Hazır Mısınız?

İçeriği İnceleyin
#Yazılım
#Wifi 6
+2
05 Mayıs 2021
3 dk
MAKALE

Tüm Wan İhtiyaçlarınız için Tek Çözüm

İçeriği İnceleyin

Endüstri 4.0

Buhar makinesinin icadıyla başlayan birinci sanayi devriminin ardından yüzyıllardır yaşanan gelişmeler, bizleri dördüncü sanayi devrimine kadar getirdi. Endüstrinin yeni teknolojilerle geliştiği bu döneme Endüstri 4.0 denmektedir. Bu kavram, ilk olarak 2011 yılında Almanya’da kullanıldı. Hannover Fuarı’nda adı geçen Endüstri 4.0 vizyonu, günümüze kadar gelişmeye devam etti.